Co vše o sobě sdílíte na internetu?

sushi.jpg

Jak moc jsme schopní ohrožovat sami sebe buď ve virtuální, nebo dokonce fyzické rovině svého života?
 webové stránky
Kterým krokům byste se měli při užívání internetu a na něm přístupných webových stránek vyvarovat, abyste zbytečně nenavyšovali riziko ohrožení vlastního života či dokonce života svých blízkých:
ü  Neuvádějte na webech a sociálních sítích své citlivé údaje, tedy zejména rodné číslo, případně číslo občanského průkazu či pasu – tyto údaje jsou vždy předkládány pouze na vyžádání příslušných úřadů, a to ideálně ve fyzické podobě. Vyvarujte se jejich zadávání v online podobě na jakýkoli web. Zcela zbytečné je například jejich užití pro přihlášení do systému veřejných knihoven a podobných institucí.
logo YouTube
ü  Na sociálních sítích se nechlubte drahým majetkem, nebo například tím, že v určitém období s celou rodinou odjíždíte mimo domov – podobné zmínky či fotografie zakoupených věcí mohou zcela přirozeně lákat zloděje. Pokud Vám nikdo nehlídá bydlení během Vaší nepřítomnosti, raději se veřejně nezmiňujte o tom, že budete delší dobu mimo jeho oblast.
ü  Dávejte si pozor na sociální sítě – nejenže je možné se v nepřímém kontaktu s druhými lidmi dostat do situace, kdy Vás tyto osoby klamou ohledně jakékoli své osobní charakteristiky, ale kromě psychicky narušených osob dnes využívají veškeré informace, které o sobě šíříte na podobných stránkách korporace zabývající se marketingem, statistikou a dalšími odvětvími. Na základě zcela nevinných drobností, o nichž se v různých fórech, na chatech apod. zmiňujete, je po určité době možné sestavit poměrně přesný psychologický profil nejen Vás, ale prakticky všech zúčastněných. Pokud si tedy hodláte v dnešní „sdělovací“ době zachovat alespoň nějaké soukromí, pak se sociálním sítím a vylévání srdcí na nich raději velkým obloukem vyhýbejte.
facebook ze scrabble
ü  Prezentujte se vždy s ohledem na normy společenského chování – pokud máte své profily na webech veřejně přístupné, pak skutečně velmi dobře zvažujte, jak se na nich budete prezentovat. Jedno vyjádření, nebo třeba jediná fotografie Vás může stát i pracovní místo. Protože žádný zaměstnavatel Vás nepřijme do pracovního kolektivu, pokud se o druhých vyjadřujete nevychovaně či jako svou nejčastější volnočasovou aktivitu preferujete popíjení alkoholu po nejrůznějších pochybných barech. I takové informace si totiž bude moci skrze Váš profil nalézt.

Co vše o sobě sdílíte na internetu?
Ohodnoťte příspěvek