Dubové léčení s kůrou


Dubová kůra je již od nepaměti ceněna pro své desinfekční a stahující účinky, stejně jako schopnost zastavovat krvácení. Dub je stromem plným síly a energie. Lidé jej kdysi zasvěcovali bohům a uctívali jej. Nejenom pro majestát stromu, ale i pro jeho léčivé schopnosti.

Dubová kůra obsahuje veliké množství tříslovin, které mají stahující a antiseptické vlastnosti. Tyto třísloviny tvoří zhruba jednu pětinu z kůry.  Velice významná tříslovina tanin na sebe váže proteiny. Brání tak vzniku bakteriálních infekcí. Dubová kůra je proto hojně využívána při léčbě průjmů, žaludečních a urologických onemocnění.  

Dále je dubová kůra zdrojem
·         stopových prvků a vitamínů
·         fytoncidních látek, které mají antibiotické účinky
·         antioxidačních látek
·         pryskyřice

Dubová kůra léčí nejrůznější záněty a staví krvácení
Běžně je dubová používána ve formě odvaru, kdy působí při poranění kůže na větší i malé ranky. Tam je použita jako desinfekční prostředek. Má velice silné protizánětlivé účinky, nasazuje se proto i na již zanícené rány, které se špatně a dlouho hojí. Hojně je využívána jako koupel, k oplachování nebo jako obklad.

Povrchově léčí také mokvavé ekzémy, plísňové infekce na kůži, bércové vředy, akné apod. Můžeme ji používat i ke kloktání v případě paradentózy a infekcí v krku a dutině ústní.

Koupele z dubové kůry vedou k úlevě od bolesti. Koupel z dubové kůry uleví při onemocnění hemoroidy.  Je vhodná též k hojení poporodních jizev, kožních zánětech, zánětech dásní, popáleninách a při pocení nohou.  Koupele z dubové kůry vedou k úlevě od bolesti. V šestinedělí je ideální při potížích s vyprazdňováním.

Působí velmi hojivě i v době po porodu, kdy se používá k potírání poporodních poranění. Celkově posiluje sliznice našeho těla. Dubová kůra dokáže zmírnit krvácení i u vnitřních orgánů, nebo pro zmírnění menstruačního krvácení.