Fetišismus v minulosti a dnes

Hmotné předměty byly uctívány již od počátků civilizace. Pro naše předky to byly prostředky k přežití, jako například:
·         kámen
·         oštěp
·         nějaká zbraň

Byly to záchranné předměty, bez nichž se nedal zachránit život sobě, ani své rodině. Fetišem se stávala jakákoliv věc. Mohly to být:
·         kusy dřeva nezvyklého tvaru
·         kosti
·         drápy
·         pera

Když měl člověk, který takovýto předmět vlastnil, například opakovaně úspěch v lovu, byly tomuto předmětu připisovány magické vlastnosti, stával se fetišem.  S tímto předmětem potom člověk spojoval svoje přání a sny. Také jej pečlivě uschovával a chránil.

Také ve vírách primitivních náboženství se vyskytuje fetišismus. Jde o víru, že v určitém předmětu je vtělen duch zemřelého, nebo duch nějakého božstva či mocnosti. Obvyklými fetiši jsou potom mnohé přírodní nebo opracované kamenné idoly. Ty byly ve starém Orientu považovány za projev nebo sídlo bohů.


Novodobý sexuální fetišismus

 Nejprve byl považován za sexuální odchylku a deviaci. Koncem devatenáctého století se o fetišismu psalo jako o sexuální touze, které člověk cítí vůči neživému předmětu. Dnešní věda vykládá sexuální fetišismus jako druh sexuálního chování lidí, při kterém je objekt lásky a uctívání například oděv, věci nebo části těla opačného pohlaví.


Rozličné druhy fetišů

Druhy fetišů jsou variabilní a  různorodé. Může se jednat o rozličné oblečení a obuv, nebo jde o specifické materiály, jako je kůže či latex.  Dále se vyskytuje foot fetiš, což je touha po ženských chodidlech, fetiš spodního prádla, fetiš mokrého oblečení, fetiš síly, kdy se obdivují ženské bicepsy a lékařský fetišismus, kdy se jedná o hry na rozličná lékařská témata. Jako fetiše to mohou být tyto předměty:
·         Spodní prádlo
·         Obuv na vysokém podpatku
·         Kozačky
·         Kožené a latexové oblečení
·         Korzety
·         Uniformy
·         Rukavice
·         Punčochy a silonové punčocháče
·         Masky
·         Obojky
·         Šátky

U fetišismu se jedná o lásku k latexu, spodnímu prádlu a botám, k vůni těla, potu a podobně. V podstatě se jedná o smysly čichu a hmatu.