Jak na trávník kolem domu?

Trávníky jsou tím, čím se zahrada pochlubí nejdříve. Je proto vhodné, abychom mu věnovali dostatečnou péči již při jeho zakládání. Ušetříme si později mnoho starostí.

Při přípravě je třeba myslet na to, jaký sklon má pozemek, jaký typ zeminy se na našem pozemku nachází a který druh trávy bude k pěstování bezproblémový. V obchodních a zahradních centrech najdeme již rozdělené druhy semen, které jsou popsané tak, abychom si bez problémů vybrali právě pro náš druh pozemku. Jinému typu trávníku se daří na svažitém terénu, jinému na rovině, některé mají rádi vlhko, jiné zas sucho.

Musíme koukat i na to, kolikrát ročně chceme trávník sekat, jak jemnou trávu si představujeme. Pokud chceme v budoucnu používat trávník pro sport a hry, je vhodné koupit druh semen pro větší zatížení a odolné proti sešlapání. Různých druhů je opravdu velké množství a neprohloupíme, když se poradíme se specialisty, kteří v zahradních centrech jsou k disposici.
Pokud zvládneme přípravné práce a zasetí trávníku, můžeme předpokládat, že po určité době tráva vyroste a my budeme před problémem, čím trávník posekat.

1/ sekačky benzínové
Většina sekaček má samostatný pojezd, takže jsou vhodná pro větší plochy, nenadřeme se, ale musíme počítat s pohonnou hmotou, kterou musím na zahradu dopravit v kanystru.

2/aku sekačky
Jsou tiché, lehké a lze je dobře řídit. Sekačka by se měla čistit po každém použití, servisovat by se měla cca po 25 hod. práce. Jsou cenově dostupné.

3/ robotické sekačky
Získáme bez jakékoliv námahy krásný trávník, ušetříme čas,mají tichý provoz, se sekáním většinou mají i další funkce pro údržbu trávy jako třeba mulčování. Nevýhodou je větší cena a hodí se spíše pro menší plochy, protože jejich záběr bývá kolem 20 cm.

4/traktory
Kdo má rozložitější pozemek, využije jejich multifunkčnost, rychlost a pohodlí. Můžeme nejen sekat, ale i vozit, orat, hrabat a mnoho dalšího. Proto kdo má pozemek větší než 500 m2, určitě tento stroj využije.
Péče o trávník není jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo, s pomocí odborníků a pomůcek a strojů vše dobře zvládneme.