Každý centimetr je důležitý

Každý mladý pár touží po vlastním hnízdečku. Několik prvních let ve stísněné garsoniéře nebo na ubytovně nebývá pro mladé manželství to nejlepší. Je proto samozřejmé, že přijde-li první vlastní byt, mnoho párů nekouká na velikost, ale dává přednost svému vlastnímu domovu. Malé rozměry bytu ale s sebou nesou i svá úskalí. Po první euforii přijdou problémy, které musíme nějak řešit. Věci se rozrůstají, potřebujeme úložný prostor. Přijdou-li děti, je místa zase o něco méně. Jak vše zařídit, abychom se pohodlně vešli i do malého bytu?

Čarujeme s dveřmi

Kde je napsáno, že nám musí prostor ubírat křídla dveří, které když otevřeme, máme polovinu místnosti nepoužitelnou? Dnes jsou i jiné možnosti. Zvolte posuvné dveře.

1/ zasouvací do stavebního pouzdra
Zasouvají se do dvojité stěny, čili pouzdra, takže při otevření křídlo z místnosti úplně zmizí. Volba je výhodná pro nové vznikající stavby, kde se stěny teprve budují.

2/posuvné na stěnu
Tam, kde jsou již zárubně po stávajících otevíracích dveřích, je možné udělat obložkové zárubně, které jsou elegantní a nevadí posuvu dveří podél zdi.

Obojí druh jezdí po kolejnici, která je skrytá v garnýži. V interiéru lze použít otočné i posuvné dveře v jednom designu, takže vše je dobře sladěné. Ušetřené místo pak můžeme využít na úložný prostor nebo udělat hezký dekorativní koutek, vše jak si kdo přeje. Před posuvné křídlo lze postavit i sedací soupravu nebo komodu, dveře od stěny vystupují jen 8,5 cm. Dveře je možné vybírat v jednokřídlové i dvoukřídlové variantě, která se odsouvá do stran.

Je vhodné využít možnosti bytového architekta, jehož služby studia zabývající se dveřmi nabízejí. Stačí přijít, ukázat rozměry bytu, nastínit, jaké potřeby máme a počkat, co nám bude nabídnuto odborníkem. Po počáteční nabídce lze s odborníkem prodiskutovat provedení, barvy povrchů, rozměry i cenu dveří.