Kompaktní zářivky Osram Dulux jako ekvivalent LED diodového osvětlení

Nejčastěji se tyto světelné zdroje objevují na trhu s paticí G23, její součástí je speciální kondenzátor a zapalovací startér a jedná se v podstatě o velmi malé a tenké zářivky, které také pracují na shodném principu jako lineární trubice T5 a T8. Vývoj zářivkového osvětlení dnes pokročil směrem k miniaturizaci a aplikaci více barevných odstínů. Své místo tu mají také předřadníky řízené elektronicky, čímž se vyřešil palčivý problém s nepříjemným blikáním.

osvětlení interiéru

Velmi malé rozměry trubic zajímavého vzhledu umožňují nasadit je jako dekorativní svítidla nebo pracovní osvětlení v různých místnostech, nejčastěji u psacích stolů nebo v domácích dílnách, garážích a všude tam, kde lze předpokládat delší dobu osvitu. Zářivkám Dulux Lightpark obecně totiž příliš nesvědčí časté zapínání, i když ty současné modely těmito neduhy příliš netrpí. Naopak jim nevadí jakákoli pracovní poloha – vodorovná, svislá nebo šikmá.
Můžete se s nimi setkat i v kancelářích, v obchodech a nákupních centrech, ve zdravotnictví, v designových studiích, jak ve studeném, tak i teplém odstínu bílého světla. Vykazují i velmi dobrý index podání barev, v hodnotách od 80 do 90.

svítidla v kuchyni

Životnost versus příkon

Kompaktní zářivkové zdroje byly středem zájmu především na počátku devadesátých let, tehdy však neměly zdaleka takové parametry, jako dnes. Měly omezené podání barev, byly drahé a životnost často nedosahovala předepsaných hodnot. Významný byl především nízký příkon, který z popředí zájmu začal vytlačovat vláknové žárovky. Současné typy v široké barevné škále a s delší životností přesahují 25 tisíc hodin. Po 10 tisících hodinách provozu se sníží jejich výkon jen o 8 procent a po další stejně dlouhé době provozu pouze o další čtyři procenta.
Vyzařované světlo vzniká výbojem uvnitř trubice naplněné plynovou směsí, podobá se výbojkám a někteří lidé tvrdí, že je příjemnější na oči, zvláště po delší době pobytu v místnosti s umělým osvětlením.