Plastová okna versus dřevěná

I když na trhu je bohatý výběr, nejčastější variantou jsou plastová a dřevěná okna. Tato záležitost není řešena jen v případě zařizování si nového bydlení, ale především v rámci rekonstrukce za účelem úspory nejen energie. Jedná se především o starší domky, které vyžadují inovaci, okna nevyjímaje. Kdy a proč upřednostnit plastová okna? A kdy naopak jsou nejlepší volbou dřevěná? Jak je to s údržbou a životností?
 velká okna v jídelně
Plastová okna
 
Patří mezi nejčastější volbu. Nemalou roli hraje poměr ceny a kvality. Plastová okna jsou cenově přijatelná. Disponují dlouhou životností, jsou prakticky nesmrtelná. Pozitivem je, že nevyžadují téměř žádnou údržbu. Plastová okna jsou k dostání ve třídě A a B, kde je rozdíl v odlišnosti tloušťky profilu okna, tj. u třídy A musí být alespoň 2,5 milimetru, zatímco u třídy B jsou minimálně 2 milimetry. Tloušťka má vliv na kvalitu a izolaci, čím silnější, tím okno je pevnější.
 
Význačnou předností plastových oken je, že je lze použít do jakýchkoliv podmínek i nemovitostí. Dnes jsou na trhu už k dostání plastová okna, která jsou na první pohled neroznatelná od dřevěných. Plastová okna jsou velmi odolná i vůči mechanickému poškození.
 
 
 
Dřevěná okna
 
Dřevo je hřejivým materiálem. I když pro mnohé jsou dřevěná okna nepostradatelnou součástí bydlení, je dobré vědět, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat. Dřevo je materiál, který zkrátka stále pracuje. Tudíž u dřevěných oken není zaručena barevná stálost, jako je tomu u plastových. Je třeba také rozhodně vědět, že dřevěná okna nejsou vhodnou variantou do velmi starých domů a bytů, kde je riziko vlhkosti. Rovněž dřevo, coby přírodní materiál, podléhá snadněji vnějším vlivům. Z tohoto důvodu také není ideální volbou pořizovat si dřevěná okna, jestliže vaše bydlení je v zástavbové části, kde jsou okna vystavena více větru i děšti.
 šedé okenice
Dřevěná okna vyžadují pravidelnou údržbu a péči. Rovněž nedisponují tak dlouhou životností jako plastová. Ale právě v rámci správné údržby lze jejich životnost prodloužit. Dřevěná okna disponují však krásnou přírodní barvou.